Организиране на състезание
Клубове, които имат желание да организират състезание по аджилити трябва да спазят следните зисквания:
1. Рингът трябва да е с размери най-малко 20 x 40 м. Повърхността не трябва да представлява опасност за кучетата и водачите (да няма счупени стъкла, пирони, дупки и т.н.)
2. Избор на съдия, одобрен от съответния Киноложки Клуб и FCI.
3. Предоставяне на достатъчен брой помощници за гладкото протичане на мероприятието, което включва:
Писар, който да записва грешките, отсъдени от съдията, за да не се налага той да сваля поглед от кучето.
Два помощника, които отговарят за отчитане на времето (1 официален, 1 резерва)
Два помощника, които отговарят за препятствията – те поправят съборени препятствия и оправят мекия тунел след всяко преминаване през него.
Двама секретари (минимум), отговарящи за класирането и попълването на документите.
Един помощник, който да указва на участниците къде да влязат и излязат от ринга.
Отбор (6 човека), който да построи трасето според изискванията на съдията.
Изисквания за участие
Официални международни състезания по аджилити, контролирани от F.C.I., и които награждават с F.C.I. Agility Certificate и дават възможност за класиране за национални състезания, както и F.C.I. World Championships.
Всички породи над 18 месеца и с родословие, признато от F.C.I. трябва да бъдат татуирани или чипирани собствениците/водачите трябва да бъдат членове на клуб, принадлежащ на Националната Киноложка Организация, принадлежаща към F.C.I.
Участниците трябва да имат аджилити книжка или лиценз издаден от Националната Киноложка Организация, където се отразяват всички резултати.
Женски разгонени кучета се допускат на международни състезания.
Национални състезания по аджилити. Всички кучета на възраст над 18 месеца с или без родословие; притежаващи татуировка или микрочип; и собственик/водач, който членува в Националната Киноложка Организация, призната от F.C.I. Участващите кучета трябва да имат книжка с резултатите, издадена от съответната Националната Киноложка Организация, в което резултатите от състезанията се записват.
Не се допускат до участие:
- Бременни кучки
- Кучета, очевидно болни или наранени
- Кучета, на които се дават стимуланти
Кучета, идващи от район, заразен с бяс, трябва да имат изрядни ваксини срещу бяс.
Водачите трябва да бъдат членове на клуб, принадлежащ на Националната киноложка организация.
Кучета/водачи, идващи от други страни, трябва да покажат, че членуват в Национален киноложки клуб, признат от F.C.I. и също, че се състезават в официални състезания в собствената си страна.
От състезателите се очаква да се държат добре и да са прилично облечени.
Грубо отношение към кучето ще доведе до моментална дисквалификация. Може да се издаде и оплакване към водача.
Клубът, организиращ мероприятието има право да откаже всяка заявка за участие.
Състезания/категории и класове
Съществуват два вида състезания:
1. Официални състезания по аджилити, одобрени от F.C.I.
2. Неофициални състезания по аджилити
Има три категории:
S (Малки) – M (Средни) – L (Големи)
Забележка:
Едно куче може да участва само в една категория. Препоръчва се височината на кучетата, състезаващи се в категории „S“ и „M“ да бъде записана в книжката им с резултати. Признат от FCI съдия или съдията по аджилити може да измери тези кучета.
1. Официални състезания по аджилити, одобрени от F.C.I.
Само за кучета с родословие на над 18 месечна възраст и от призната от F.C.I. порода и да притежават книжка с резултати, издадена от Националното киноложко дружество.
Има два официални класа:
– Аджилити – включвайки препятствия с контактни зони и маса
– Скачане – изключвайки препятствия с контактни зони и маса
Тези класове са разделени на три нива:
a) Аджилити/Скачане 1
Само за кучета, които все още не са получили своят „Сертификат по Аджилити“.
б) Аджилити/Скачане 2
Само за кучета, които са получили своят „Сертификат по Аджилити“.
в) Аджилити/Скачане 3
Само за кучета, които са се класирали три пъти с чисто бягане в ниво „Аджилити“ 2
Прехвърляне е възможно съгласно правилата на съответното Национално Киноложко Дружество.
При построяването на трасето съдията трябва да използва препятствия, одобрени от F.C.I. по свое усмотрение.
Забележка: „Аджилити“ 1 курс има максимум три контактни препятствия и максимум четири контактни препятствия могат да бъдат използвани при „Аджилити“ 2 и „Аджилити“ 3 (според преценката на съдията).
Двойни прескоци не трябва да се използват при Аджилити/Скачане 1.
Слалом и гума могат да бъдат преодолявани само веднъж по курса на трасето.
Двоен прескок, гума и широк прескок трябва винаги да са поставени на права линия от предходното препятствие.
Първото и последното препятствие трябва да бъдат прескоци, като първото препятствие трябва да е единичен прескок.
Разликата между Аджилити 1, Аджилити 2 и Аджилити 3 трябва да бъде:
- Дължината на трасето и степента му на трудност
- Избраната скорост за определяне на СВТ
Правилата се отнасят и за трите категории – S, M и L – с изключение на препятствия, които трябва да отговарят на определени изисквания за Малки и Средни кучета.
Постигнатите резултати в официални състезания се записват в книжките за резултати позволяват участие в Национални Шампионати, както и в Световни
Шампионати, като се спазват изискванията на съответната Национална Киноложка Организация.
2. Неофициални състезания
По инициатива на всяка държава, тези неофициални състезания трябва да имат достатъчно високи изисквания за аджилити и да осигуряват безопасността на кучетата и водачите им. Съдията е длъжен да обясни правилата за всеки клас преди да започне всеки от класовете. Стандартното оценяване може да се приложи или да се промени, според желанието на организатора. Броят класове за неофициално състезание по аджилити се определя от организатора и ще зависи от броя на участниците, както и от наличното време.
F.C.I. световен шампионат по аджилити
1. Организация
Световният Шампионат по Аджилити се организира веднъж всяка година.
Победителите ще получат титлата „Световен Шампион по Аджилити“.
Всяко Национално Киноложко Дружество, което иска да организира Световен Шампионат по Аджилити, трябва да се запише пет години предварително.
Документите за записване трябва да се изпратят до председателя на Комитетът по аджилити на F.C.I. По правило, денят за провеждане на Световния Шампионат е първата събота и неделя на месец октомври. Комитетът по аджилити към F.C.I. трябва да одобри всякакви отклонения от тази дата. Документите за записване трябва да включват следната информация:
а) Име на Националното Киноложко Дружество, включително име и адрес на лицето, организатор на мероприятието
б) Планирано място за организиране на мероприятието
в) Описание и схема на съоръженията
г) Потвърждение, че всичко ще се изпълни според Изискванията за Световен Шампионат
Описанието на съоръженията и избраният за мероприятието ринг, както и възможните ресурси трябва да са според Изискванията за Световен Шампионат.
Световният Шампионат по Аджилити е мероприятие, в което участват най-добрите водачи от страни, членки на F.C.I. Страната организатор трябва да осигури престижа на мероприятието като Световен Шампионат.
Страната-домакин ще предостави необходимото оборудване. Тя е отговорна за приемането на всички поканени състезатели и официални лица.
За създаването на добра атмосфера, която ще допринесе за успеха на мероприятието, специално внимание трябва да се отдаде на изборът на подходящ добър коментатор за събитието. Медиите (преса, радио, телевизия) трябва да осигурят необходимата публичност, за да може да се привлекат повече публика и по такъв начин да се популяризира Аджилити и чистокръвното куче.
Организиращото Национално Киноложко Дружество е отговорно пред F.C.I. само за практическата организация и трябва да предприеме необходимите мерки за плавното протичане на мероприятието.
Най-малко 6 месеца преди мероприятието, организиращото Национално Киноложко Дружество трябва да покани други киноложки дружества да участват. На Националните Киноложки Дружества трябва да бъдат обявени датите за откриване и закриване на състезанието, максимален брой участници и също трябва да бъдат помолени да осигурят подходящо и идентично облекло за отборите си.
Комитетът по аджилити към F.C.I. ще определи представител, който ще следи дали Изискванията за Световен Шампионат се спазват от организиращото Национално Киноложко Дружество и дали Прави лата на Аджилити се спазват точно. Организиращото Киноложко Дружество трябва да определи представител с програма на мероприятието.
2. Състезания
Състезанията се оценяват според Правилата на F.C.I. Те се провеждат на един ринг, 30 x 40 м. Двама съдии (един от страната домакин) отсъждат резултатите.
Световният Шампионат по Аджилити се състои от:
a) Две „индивидуални“ състезания
- Едно трасе за Аджилити, включващо контактни препятствия и ако се ползва маса, тя трябва да бъде с електронно отчитане на времето.
- Едно трасе за Скачане без контактни препятствия и маса
Трасето включва само одобрените препятствия.
Сборът от двата резултата определя Световният Шампион по Аджилити. В случай на еднакви резултати между първия и втория, преминаването им през трето трасе определя шампиона.
б) Две „отборни“ състезания
- Едно трасе за Аджилити, включващо контактни препятствия и ако се ползва маса, тя трябва да бъде с електронно отчитане на времето.
- Едно трасе за Скачане без контактни препятствия и маса
Всяка участваща страна може да запише един отбор от четири кучета за всяка категория (едно куче може да се запише само в един отбор). Трасето включва само одобрените препятствия.
Двата резултата (Аджилити и Скачане) на най-добрите три кучета на всяко бягане, от всеки отбор събрани заедно ще определят отборът-победител. Този отбор ще бъдат наречен „Световни Шампиони по Аджилити“.
След всяко бягане, индивидуално и отборно, ще бъде тестван номера на чипа на кучето.
Куче – изпитател
Преди началото на състезанието и след определянето на СВТ, куче-изпитател, което не участва в състезанието, ще изпробва трасето. Това се отнася за всяка една категория.
3. Участие
Световния Шампионат по Аджилити на Националните Киноложки Дружества, членове на F.C.I. (или тези в близки отношения като AKC, CKC и The Kennel Club of GB) е разрешено да изберат отбори, спазвайки следните правила:
- Собствениците и водачите трябва да са от дадената националност или да са с местожителство в страната, за която се състезават кучетата им. Задача на Националното Киноложко Дружество е да се увери в тази информация. В случай на двойно гражданство, водачът може да избере само една страна, за която да се състезава, без ограничения.
- Кучето трябва да е регистрирано в племенната книга на страната, за която се състезава преди най-малко 6 месеца.
- Всеки водач може да се състезава с до четири кучета.
В случай на затруднения, те трябва да се отнесат към Борда на директорите на F.C.I.
- „Индивидуални“ състезания: 9 кучета, „L“, „M“ или „S“ (максимум 6 от всяка категория).
- „Отборни“ състезания: Един отбор, състоящ се от 4 кучета за всяка категория „L“, „M“ и „S“.
Забележка: Победителите (куче и водач) от „индивидуалните“ състезания (L – M – S) от предходния Шампионат ще бъдат избрани автоматично, за да могат да защитят своята титла. Тези кучета ще бъдат добавени към броят кучета, позволени за дадената страна.
За да се класират като състезатели в Световния Шампионат, кучетата трябва да имат родословие, признато от F.C.I. и да са постигнали „Отличен“ или поне „Много добър“ в официални състезания Аджилити 2 или Аджилити 3.
Националните Киноложки Дружества могат да вземат предвид и други критерии.
Националните Киноложки Дружества трябва да изпратят формулярите за участие, правилно попълнени и подписани, на организационния комитет преди крайния срок. Те също така, трябва да изберат и водач или треньор на отбора, който да отговаря за отбора пред организационния комитет.
4. Съоръжения за ринга
Два пълни комплекта за аджилити, всеки състоящ се от следните одобрени препятствия:
14 прескока (1 четковидна преграда, 1 прескок с цял панел, 1 прескок с вход също са позволени – диаметърът на подвижните части трябва да е от 4 до 5 cм.), 1 гума, 1 стена или виадукт, 1 пътечка, 1 А-образно препятствие, 1 люлка, слалом, 1 маса с електронен таймер, вграден в повърхността или поставен на нея, 1 дълъг скок, 2 твърди тунела и 1 мек тунел.
5. Ветеринарен контрол
Всяко куче трябва да бъде подложено на ветеринарен контрол преди началото на състезанието. Имунизационният паспорт трябва да доказва ваксина срещу бяс. Кучета, идващи от райони, заразени с бяс, трябва да имат и валиден здравен сертификат, издаден от техният ветеринарен лекар.
Бременни кучки, болни и наранени кучета не се допускат до състезанието.
Разгонените кучки могат да участват, при условие, че те се пазят отделно от останалите състезаващи се кучета и се пуснат да участват последни.
6. Книжка с резултати или лиценз
Всяко куче трябва да има книжка с резултати или лиценз, която се дава на организационния комитет преди началото на състезанието.
7. Съдии
Комитетът по аджилити към F.C.I. избира двама квалифицирани съдии, като единият трябва да е от страна, различна от организаторката и един помощник-съдия (това трябва да е признат от F.C.I. съдия).
Двамата избрани съдии са отговорни за оценките по трасетата, а помощник-съдията отговаря само за първа контактна зона на моста.
Съдията не може да съди свои близки като съпруг/а, майка, баща, син, дъщеря или друг, с който живее.
Разходите на съдиите са определени в „Изискванията за Световен Шампионат по Аджилити“. Организаторът трябва да осигури чужд съдия с преводач на един от четирите езика на F.C.I. (френски, английски, немски или испански) за чуждите съдии.
Решенията на съдиите са крайни и не подлежат на обжалване.
8. Спецификации
Организационният комитет трябва да е верен на правилата и регулациите на F.C.I., които описват задълженията и отговорностите на комисията и коректното им прилагане.
* Текстът „Аджилити“ е утвърден през 03.07.2011 г. от F.C.I. главна комисия в Париж. Тези нови правила се прилагат от 01.01.2012 г.
Agility Club Bulgaria